Denge karštligė

Sukėlėjas.
          Denge virusas priklauso Flaviviridae šeimai. Skiriamos 4 serologinės padermės, kurios gali sukelti klasikinę Denge karštligę, sunkesnę formą – Denge hemoraginę karštligę ir Denge šoko sindromą. Viruso rezervuaras – žmonės ir beždžionės. Sukėlėją nuo sergančio žmogaus žmogui perneša Aedes aegypti uodai. 
Epidemiologija.
          Denge karštligė pirmą kartą nustatyta 1950 m. Denge epidemijų Filipinuose ir Tailande metu. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad Denge virusai kelia riziką daugiau nei 40 proc. planetos gyventojų daugiau nei 100 tropinių ir netropinių šalių. Įvežtiniai atvejai buvo registruoti ir keletoje ne endeminių šalių. 
          Daugiausiai Denge infekcijos atvejų registruojama Pietryčių Azijoje, Amerikoje ir Ramiojo vandenyno vakarinėje dalyje. Stebimas sergamumo pakilimas liūčių laikotarpiu. Kai kuriose vietovėse pastebėtas tokių laikotarpių pailgėjimas. Per paskutinius dešimtmečius Denge karštligė labiausiai paplitusi Centrinės ir Pietų Amerikos šalyse (Meksikoje, Karibų jūros salose, Kolumbijoje, Bolivijoje, Ekvadore, Venesueloje, Brazilijoje, Paragvajuje ir kt.). 1981 m. Kuboje užregistruota didelė Denge karštligės epidemija. Nuo 2003 m. 24-ose Amerikos žemyno šalyse ligos atvejai registruojami sausio-gegužės mėnesiais, tai sutampa su liūčių laikotarpiu daugelyje ligos apimtų šalių. 
          Vietinės kilmės Denge karštligės atvejai Europos Sąjungos šalyse neregistruojami. Pastaraisiais dešimtmečiais išaugo pranešimų apie užregistruotus Denge infekcijos atvejus asmenims, kurie gyveno Pietryčių Azijoje, Indijos subkontinente, Amerikos žemyne, Karibų jūros salose ir Afrikoje (nuo 2 proc. 1999 m. iki 16 proc. 2005 metais). Literatūros duomenimis, Denge infekcija yra antra po maliarijos dažniausiai pasitaikanti grįžusių keliautojų hospitalizacijos ir/ar karščiavimo priežastis. 
          Nuo 1999 metų Europos įvežtinių infekcijų priežiūros tinklui (Trop Net Europ) pranešta apie 1117 Denge karštligės atvejų tarp turistų, grįžusių iš Indijos, Tailando, Indonezijos, Meksikos, Brazilijos ir kt. Lietuvoje užregistruoti 2 Denge karštligės atvejai: 1994 m. asmeniui, kuris lankėsi Indijoje ir 2003 m. asmeniui, kuris lankėsi Karibų jūros salose. 
          Didžiausią susirūpinimą pasaulyje kelia potencialus Denge karštligės plitimas iš endeminių teritorijų dėl klimato atšilimo ir uodų populiacijos didėjimo. 
Klinika.
          Po 3–14 dienų inkubacinio laikotarpio liga pasireiškia 3–5 dienas trunkančiu karščiavimu, galvos, sąnarių, raumenų skausmais, bėrimu, pykinimu ir vėmimu. Esant sunkesnei formai (Denge hemoraginei karštligei) ligonis karščiuoja, kraujuoja. Dar sunkesnė ligos forma yra Denge šoko sindromas. Mirštamumas nuo šios ligos gali siekti 6–30 proc. 
          Asmenims, sirgusiems šia liga, susidaro imunitetas tik prieš tą viruso padermę, kuri sukėlė ligą. 
Profilaktika.
          1.Skiepų nuo šios ligos nėra. 
          2.Nėščios moterys, vaikai iki 12 metų ir asmenys su sunkiomis lėtinėmis ligomis, prieš vykstant į kelionę, turi konsultuotis su šeimos gydytoju, kad įvertintų riziką ir gautų rekomendacijas apie individualias apsaugos priemones. 
          3.Keliaujantiems į endemines šalis patariama: 
                    • Naudoti priemones, apsaugančias nuo uodų (insekticidais apdorotą tinklą lovai apgaubti, impregnuotą pyretroidu spiralę deginti naktį, išpurkšti insekticidais tamsias patalpų vietas, naudoti uodus atbaidančias medžiagas). 
                    • Vaikams iki 3 mėnesių nerekomenduojama naudoti uodus atbaidančias medžiagas, patariama naudoti insekticidais apruoštus tinklelius lovoms. 
                    • Apsirengti šviesiais, ilgomis rankovėmis ir kojas dengiančiais rūbais, ypač tuo laikotarpiu, kai uodai būna labiausiai aktyvūs (anksti ryte ir vėlai vakare). 
          4. Grižus iš kelionės 3–14 dienų laikotarpyje pajutus ligos požymius (karščiavimas, bėrimas, galvos, raumenų skausmai ir kt.), kreiptis į šeimos gydytoją ir informuoti apie buvusią kelionę. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *