Vietinis bruceliozės protrūkis Graikijoje (Thassos saloje)

 Bruceliozė – tai zoonozė, kuri laukiniams ir naminiams gyvuliams pasireiškia vislumo sutrikimu, o žmonėms – sunkia centrinės nervų sistemos infekcija ir endokarditu. Liga tarp žmonių ir gyvulių paplitusi visame pasaulyje, įskaitant pietryčių Europą, Viduržemio jūros baseine (Portugalija, Ispanija, Prancūzija, Turkija, šiaurės Afrika), Meksikoje, centrinėje ir Lotynų Amerikoje, Azijoje ir Afrikoje. Žmonėms bruceliozės rizika atsiranda nuryjant, įkvepiant, kontaktuojant su infekuotų gyvulių audiniais ir jų produktais laboratorijose ar skerdyklose. Ligos požymiai gali pasireikšti po 1 – 60 dienų inkubacinio laikotarpio ir gali tęstis mėnesiais, o kartais-ilgiau nei metai, liga gali ir pasikartoti. Negydomi ligoniai gali mirti (apie 2 proc), paprastai dėl širdies komplikacijų. 
          Sergamumas brucelioze Graikijoje 2000 – 2007 metais svyravo nuo 1.38/100000 gyventojų 2007 metais iki 5/100000 gyventojų 2000 metais. Daugiausia serga kaimo gyventojai (piemenys, užsiimantys gyvulininkyste asmenys, veterinarai ir kt.) ar asmenys, kurie žalius gyvulių produktus dalinasi su draugais ir giminėmis. 
          Graikijoje leidžiama naudoti tik pasterizuotą pieną ar jo produktus. 
          Daugumoje salų, tarp jų ir Thassos, žmonių bruceliozė neregistruojama. 
          Visi gyvuliai tiriami laboratoriškai, prieš įvežant į salas. Žemyninėje Graikijos dalyje gyvuliai vakcinuojami ir reguliariai tiriami dėl bruceliozės. 
          Protrūkis Thassos saloje prasidėjo š.m. balandžio 1 d., kai ligos simptomai pasireiškė pirmam ligoniui. Iki birželio 17 d. buvo užregistruoti 55 atvejai. Atlikus epidemiologinį tyrimą, paaiškėjo, kad 53 sergantieji vartojo nepasterizuotą pieną ir/ar pieno produktus; 8 nustatyta profesinė rizika (6 gyvulių savininkai ir 2 skerdėjai), 9 asmenys turėjo pastovų sąlytį su avimis ir/ar ožkomis. 50 ligonių buvo pastovūs Thassos, 5 – Kavala salų gyventojai. Ligonių amžius svyravo nuo 8 iki 88 metų, daugiausiai – 45-64 m. ir 25-44 m. Sirgo 26 vyrai ir 29 moterys, 54 ligonių kraujo serume nustatyti antikūnai prieš bruceliozės sukėlėją. 8 seropozityvūs asmenys neturėjo ligos požymių, 6 jų vartojo nepasterizuotą pieną ar pieno produktus. 
          Bruceliozė Graikijoje yra svarbi visuomenės sveikatos problema. Visuomenės sveikatos ir veterinarijos institucijos nacionaliniame ir vietiniuose lygiuose glaudžiai bendradarbiauja, siekdamos lokalizuoti ir likviduoti židinį. 
          Užregistravus pirmą bruceliozės atvejį Thassos saloje, buvo serologiškai tiriami gyvuliai.
          Visuomenės sveikatos specialistai, žinodami vietinių gyventojų įprotį vartoti nepasterizuotą pieną ir/ar jo produktus, išplatino informaciją visoms sveikatos įstaigoms, gyventojams apie netinkamai namuose paruoštus produktus ir patarimus gyventojams. 
          Šiuo metu Graikijoje visose gyvulių bandose atliekamos bruceliozės kontrolės programos priemonės kol bus likviduotas protrūkis. 
          Visuose restoranuose, viešbučiuose ir kt. maitinimo objektuose leidžiama vartoti tik licencijuotus produktus. 
          Nėra duomenų, kad protrūkio metu Thassos saloje būtų užsikrėtę turistai. 
          Visuomenės sveikatos priemonės, taikytos vietinio protrūkio metu, užtikrina, kad ateityje nėra rizikos užsikrėsti į salą atvykusiems turistams. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *