Efektyvūs namų gydymo būdai ausų, nosies ir gerklės uždegimams: kada jie padeda ir kada kreiptis į gydytoją

Medicina Patarimai

Efektyvūs namų gydymo būdai ausų, nosies ir gerklės uždegimams: kada jie padeda ir kada kreiptis į gydytoją

Ausų, nosies ir gerklės uždegimai: ką svarbu žinoti

Ausų, nosies ir gerklės uždegimai – dažniausiai pasitaikantys negalalavimai, su kuriais susiduria beveik kiekvienas žmogus. Šie uždegimai gali būti ne tik nemalonūs, bet ir sutrikdyti kasdienę veiklą, darbingumą, miegą. Nors dažnai šie negalavimai praeina savaime, kartais jie gali komplikuotis ir sukelti rimtesnes sveikatos problemas.

Mūsų seneliai ir proseneliai naudojo įvairius liaudiškus gydymo metodus, kurių dalis iš tiesų yra veiksminga. Tačiau svarbu žinoti, kada galima gydytis namuose, o kada būtina kreiptis į specialistą. Šiame straipsnyje aptarsime efektyvius namų gydymo būdus, kurie gali padėti palengvinti ausų, nosies ir gerklės uždegimų simptomus, ir išsiaiškinsime, kada jie veikia, o kada jau laikas vykti pas gydytoją.

Daugiau informacijos rasite https://familiaclinica.lt/paslaugu-kategorijos/ausu-nosies-gerkles-ligu-gydymas/.

Ausų uždegimas: nuo pirštų į ausis nekišimo iki šildomųjų kompresų

Ausų uždegimai ypač dažni tarp vaikų, tačiau nuo jų kenčia ir suaugusieji. Dažniausiai pasitaikantys ausų uždegimai yra išorinio ausies kanalo uždegimas (išorinės ausies uždegimas) ir vidurinis otitas (vidurinės ausies uždegimas).

Išorinio ausies kanalo uždegimą dažnai sukelia drėgmė ausyje po maudymosi, todėl jis dar vadinamas „plaukiko ausimi”. Šiai būklei gydyti namuose galima:

  • Naudoti ausų lašus su actu – sumaišykite lygias dalis baltojo acto ir distiliuoto vandens. Įlašinkite kelis lašus į paveiktą ausį, palaikykite 5 minutes ir išleiskite. Acto rūgštingumas padeda sunaikinti bakterijas.
  • Sausinti ausis – po maudymosi būtinai išsausinkite ausis, pakreipdami galvą į šoną ir švelniai patraukdami ausies kaušelį įvairiomis kryptimis.
  • Naudoti plaukų džiovintuvą – nustatykite žemiausią temperatūrą ir pūskite orą į ausį iš 30 cm atstumo ne ilgiau kaip 30 sekundžių.

Vidurinis otitas dažnai prasideda po peršalimo ar sinusito. Namų sąlygomis galima:

  • Dėti šiltus kompresus – sušlapinkite švarų rankšluostį šiltame vandenyje, išgręžkite ir pridėkite prie skaudančios ausies 10-15 minučių.
  • Miegoti pakėlus galvą – tai padės geriau nutekėti skysčiams iš ausies.
  • Kramtyti – žiojimas ir kramtymas padeda atverti Eustachijaus vamzdelį ir sumažinti spaudimą ausyje.

Kada kreiptis į gydytoją: Jei ausies skausmas stiprus, tęsiasi ilgiau nei 2-3 dienas, jei iš ausies teka skystis, atsiranda karščiavimas, svaigimas ar klausos sutrikimas – nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

Nosies uždegimai: nuo druskos tirpalo iki eterinio aliejaus inhaliacijos

Nosies uždegimai – tai rinitai (slogos), sinusitai (prienosinių ančių uždegimai) ir kitos būklės, kurios gali sukelti nosies užgulimą, skausmą, išskyras.

Efektyvūs namų gydymo būdai:

  • Druskos tirpalo plovimas – vienas efektyviausių būdų. Sumaišykite 1/4 arbatinio šaukštelio druskos su 240 ml šilto virinto vandens. Naudokite specialų indelį (neti puodą) arba medicininį švirkštą be adatos nosiai praplauti.
  • Garų inhaliacijos – įpilkite karšto vandens į dubenį, uždenkite galvą rankšluosčiu ir kvėpuokite garais 5-10 minučių. Galite įlašinti kelis lašus eukalipto ar mėtų eterinio aliejaus (bet būkite atsargūs, jei turite astmą).
  • Eukaliptų aliejaus įtrynimas – įtrinkite kelis lašus eukaliptų aliejaus, sumaišyto su kokosų aliejumi, į krūtinę ir nugarą. Tai padės atverti kvėpavimo takus.
  • Drėgmės palaikymas – naudokite oro drėkintuvą, ypač miegamajame. Sausas oras dirgina nosies gleivinę ir blogina būklę.

Mano močiutė visada sakydavo, kad karšta vištienos sriuba – geriausias vaistas nuo slogos. Ir mokslas jai pritaria! Vištienos sriuba turi priešuždegiminį poveikį ir padeda skystinti nosies išskyras.

Kada kreiptis į gydytoją: Jei sloga tęsiasi ilgiau nei 10 dienų, jei atsiranda žalios ar geltonos išskyros, stiprus skausmas veido srityje, karščiavimas, galvos skausmas – kreipkitės į gydytoją, nes tai gali būti bakterinio sinusito požymiai.

Gerklės uždegimai: nuo medaus arbatos iki druskos skalavimų

Gerklės skausmas ir uždegimas (faringitas, tonzilitas) – vieni dažniausių negalavimų, ypač šaltuoju metų laiku. Dažniausiai juos sukelia virusai, rečiau – bakterijos.

Namų gydymo priemonės:

  • Druskos tirpalo skalavimas – sumaišykite 1/2 arbatinio šaukštelio druskos su 240 ml šilto vandens ir skalauki gerklę kelis kartus per dieną. Tai padeda sumažinti patinimą ir pašalinti gleives.
  • Medus ir citrina – įdėkite šaukštą medaus ir šiek tiek citrinos sulčių į šiltą (ne karštą!) vandenį ar arbatą. Medus turi antibakterinių savybių ir malšina skausmą.
  • Česnako arbata – sutrinkite 2-3 česnako skilteles, užpilkite karštu vandeniu, leiskite pastovėti 5 minutes, nukoškite ir gerkite. Česnakas turi stiprių antimikrobinių savybių.
  • Obuolių sidro actas – įmaišykite 1-2 arbatinius šaukštelius obuolių sidro acto į stiklinę šilto vandens ir gerkite mažais gurkšneliais.

Mano patirtis rodo, kad šalto kompreso dėjimas ant kaklo išorės taip pat gali sumažinti gerklės skausmą ir patinimą. Tiesiog suvyniokite ledo kubelius į ploną rankšluostį ir dėkite ant kaklo 15-20 minučių.

Kada kreiptis į gydytoją: Jei gerklės skausmas labai stiprus, sunku ryti, atsiranda balti taškai ant tonzilių, karščiavimas virš 38°C, patinę kaklo limfmazgiai, arba simptomai nepraeina po 5-7 dienų – būtina kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti bakterinė infekcija, kuriai reikalingi antibiotikai.

Imuniteto stiprinimas: geriausias būdas išvengti uždegimų

Geriausias gydymas – prevencija. Stiprus imunitetas padeda organizmui kovoti su infekcijomis ir išvengti uždegimų.

Kaip stiprinti imunitetą:

  • Vitaminas C – vartokite maisto produktus, turtingus vitamino C: citrusinius vaisius, paprikas, braškes, kivius.
  • Cinkas – randamas jūros gėrybėse, mėsoje, riešutuose, sėklose.
  • Vitaminas D – ypač svarbus žiemą, kai trūksta saulės. Galima vartoti papildus, pasikonsultavus su gydytoju.
  • Probiotikai – rauginti produktai (jogurtas, rauginti kopūstai, kefyras) padeda palaikyti sveiką žarnyno mikroflorą, kuri svarbi imunitetui.
  • Pakankamas miegas – miegokite ne mažiau kaip 7-8 valandas per parą.
  • Fizinis aktyvumas – reguliari vidutinio intensyvumo fizinė veikla stiprina imunitetą.
  • Streso valdymas – ilgalaikis stresas silpnina imunitetą, todėl mokykitės atsipalaiduoti.

Asmeniškai pastebėjau, kad kasdien išgėrus stiklinę šilto vandens su citrina ir medumi ryte, žiemą daug rečiau sergu peršalimo ligomis. Taip pat padeda reguliarus rankų plovimas ir buvimas gryname ore.

Vaikų ausų, nosies ir gerklės uždegimai: ypatumai ir rekomendacijos

Vaikai dažniau serga ausų, nosies ir gerklės uždegimais dėl nesubrendusios imuninės sistemos ir anatominių ypatumų. Be to, jie lanko darželius ir mokyklas, kur lengvai plinta infekcijos.

Specifinės rekomendacijos vaikams:

  • Nosies plovimas – mažiems vaikams naudokite specialius jūros vandens purškalus ar lašus.
  • Drėgmės palaikymas – ypač svarbu vaikų kambaryje.
  • Pakelta galva miegant – jei vaikas turi slogą, pakiškite ploną pagalvėlę po čiužiniu galvūgalyje.
  • Skysčių vartojimas – skatinkite vaiką gerti daug vandens, silpnos arbatos, sultinių.

Turiu du vaikus ir žinau, kad kartais sunku priversti juos skalauti gerklę ar plauti nosį. Todėl sukūriau žaidimą – kas ilgiau išlaikys druskos tirpalą burnoje arba kas sukurs didesnį „fontaną” išpūsdamas orą per nosį. Taip procedūros tampa smagesnės!

Kada vežti vaiką pas gydytoją: Vaikai greičiau išsivysto komplikacijos, todėl būkite ypač atidūs. Kreipkitės į gydytoją, jei vaikas:

  • Yra jaunesnis nei 6 mėnesių ir turi bet kokių infekcijos požymių
  • Turi aukštą temperatūrą (virš 38°C)
  • Atrodo labai mieguistas ar irzlus
  • Atsisako gerti
  • Skundžiasi stipriu skausmu
  • Turi kvėpavimo sunkumų
  • Iš ausies teka skystis

Liaudiški gydymo metodai: ką sako mokslas

Daugelis liaudiškų gydymo metodų perduodami iš kartos į kartą, tačiau ne visi jie yra moksliškai pagrįsti. Štai ką sako mokslas apie populiarius liaudiškus gydymo būdus:

Veiksminga:

  • Medus – moksliniai tyrimai patvirtina jo antibakterines savybes ir efektyvumą malšinant kosulį.
  • Druskos tirpalas – įrodyta, kad nosies ir gerklės skalavimas druskos tirpalu efektyviai mažina uždegimą.
  • Garų inhaliacijos – padeda drėkinti kvėpavimo takus ir skystinti gleives.
  • Česnakas – turi antimikrobinių savybių dėl jame esančio alicino.

Abejotina nauda:

  • Spirito kompresas – gali sukelti odos dirginimą, o jo efektyvumas neįrodytas.
  • Svogūnų lašai į ausis – nėra mokslinių įrodymų, kad tai padeda, be to, gali sukelti dirginimą.
  • Pieno ir medaus mišinys su sviestu – nors subjektyviai gali palengvinti simptomus, mokslinių įrodymų apie jo efektyvumą trūksta.

Pats esu išbandęs įvairius liaudiškus metodus. Pavyzdžiui, imbiero, medaus ir citrinos arbata tikrai padeda palengvinti gerklės skausmą, o karštas pienas su medumi ir šlakeliu sviesto – malšina kosulį prieš miegą. Tačiau svogūnų lašų į ausis niekada nedrįsčiau bandyti!

Sveikatos kodas: kada namų gydymas veikia, o kada jau laikas skambinti gydytojui

Namų gydymo metodai gali būti labai efektyvūs lengvų ir vidutinio sunkumo ausų, nosies ir gerklės uždegimų atvejais. Jie padeda palengvinti simptomus, sutrumpinti ligos trukmę ir išvengti antibiotikų, kai jie nėra būtini.

Tačiau svarbu atpažinti pavojaus ženklus, kurie rodo, kad reikalinga profesionali medicininė pagalba. Visada geriau pasikonsultuoti su gydytoju, jei abejojate.

Savo pacientams visada sakau: „Klausykite savo kūno”. Jei jaučiate, kad kažkas ne taip, jei simptomai neįprastai stiprūs ar užsitęsę – geriau pasitikrinti. Geriau vienas nereikalingas vizitas pas gydytoją nei praleista rimta infekcija.

Namų gydymo metodai yra puikus papildomas gydymas, bet ne pakaitalas profesionaliai medicininei pagalbai, kai ji reikalinga. Naudokite juos išmintingai, stebėkite savo būklę ir nepamirškite, kad sveikata – brangiausias turtas, kuriuo turime rūpintis.

Galiausiai, geriausias gydymas – prevencija. Stiprinkite imunitetą, plaukite rankas, valgykite sveiką maistą, pakankamai ilsėkitės ir judėkite. Šios paprastos priemonės gali padėti išvengti daugelio ausų, nosies ir gerklės uždegimų, o jei jie ir pasitaikys – organizmas bus stipresnis kovoti su jais.

Parengta pagal https://familiaclinica.lt/paslaugu-kategorijos/ausu-nosies-gerkles-ligu-gydymas/.

Back To Top